PRZEPROWADZIŁAM SIĘ I PISZĘ TERAZ TUTAJ

Jak radzić sobie ze stresem?

22:55

Stres jest stałym towarzyszem naszego codziennego życia. Pojawia się w takich momentach, kiedy piętrzą się różnego rodzaju problemy, kiedy nawarstwiają się sprawy do załatwienia, a nasze zobowiązania i obowiązki zaczynają ze sobą kolidować, bo najzwyczajniej okazuje się, że doba jest za krótka. To właśnie wtedy każdy z nas usiłuje powrócić do równowagi i zniwelować różnice pomiędzy naszymi możliwościami, a wymaganiami danej sytuacji (stresorem).

Jak radzić sobie ze stresem?


DOCENIAJ TO, CO MASZ

Dobrze jest zastanowić się nad tym, za co życiu jesteśmy wdzięczni. Tego typu zachowanie nie tylko poprawia nastrój, ale także zmniejsza poziom hormonu stresu - kortyzolu.

NIE KUMULUJ NEGATYWNYCH EMOCJI

Sposobem na pozbycie się negatywnych emocji np. złości, zdenerwowania jest wykonywanie ćwiczeń fizycznych, bądź długie spacerowanie. Tego typu czynności rozładowują napięcie psychiczne, dlatego warto wykonywać takie czynności regularnie. Takie ćwiczenia wykonywane w domu lub siłowni, bądź też spacer powodują, że wzrasta poziom endorfin, który wpływa na poczucie zadowolenia oraz wewnętrzny spokój.

BĄDŹ ASERTYWNY

Wystrzegaj się nadmiernych obowiązków. Jeżeli wiesz, że nie dysponujesz taką ilością czasu, aby przyjąć na siebie kolejne zobowiązanie - po prostu powiedz "nie". W przypadku, gdy pomimo próśb i nalegań drugiej osoby odmówisz wykonania czegoś - świat się nie zawali.

RELAKSUJ SIĘ

Jesteś zmęczona/zmęczony? Odpocznij i zrelaksuj się - czasami nie potrzeba wiele, by to zrobić, wystarczy: piętnastominutowa kąpiel, posłuchanie ulubionej muzyki, krótki spacer; coś co sprawia Tobie przyjemność.

MYŚL POZYTYWNIE

Pozytywne myśli dobrze wpływają na zwalczanie początkowych etapów stresu, ponieważ człowiek koncentruje swoją uwagę na zupełnie czymś innym. W życiu każdego z nas pojawiają się jakieś trudności, przez co trudno jest nam się skoncentrować na pozytywnych myślach. Na początku jest to trudne, ale człowiek potrafi "wypracować" u siebie takie zachowanie.

CIESZ SIĘ Z MAŁYCH RZECZY

Przerasta Cię czasami pogodzenie życia rodzinnego z zawodowym? Masz zbyt dużo obowiązków i zobowiązań na sobie? A kłopoty i problemy rozmnażają się z dnia na dzień? Naucz się cieszyć z małych rzeczy. Z pozoru nic takiego, zwykłe wydarzenia dnia codziennego - wspólny obiad z rodziną, rozmowa z kimś, kto jest dla nas bliski, wspólny spacer. Czasami właśnie tego typu wydarzenia po prostu umykają nam w codzienności, wśród wszystkich problemów. Doceńmy właśnie te małe chwile.

ROZMAWIAJ

Spotykaj się z ludźmi i rozmawiaj: ze współmałżonkiem, narzeczonym, przyjaciółką lub koleżanką. Rozmawiaj o swoich zmartwieniach i problemach, często omówienie takich spraw z kimś bliskim, i wypowiedzenie tego na głos powoduje, że potrafimy w jakiś sposób pogodzić się z danym problemem. Taka rozmowa może również przyczynić się do znalezienia jakiegoś konstruktywnego rozwiązania.

... wysoki poziom stresu w dłuższym okresie czasu, a wraz z tym wysoki poziom kortyzolu wpływa nie tylko negatywnie na nasze zdrowie, ale także na działanie diet odchudzających. 

*
Sposobów na radzenie sobie ze stresem i zmniejszanie jego poziomu w codziennym życiu jest bardzo dużo. W zasadzie mogłabym tu wymienić trzy razy więcej różnych sposobów na to, jak zmniejszyć poziom stresu - ale nie oto chodzi. Trzeba pamiętać o tym, że w nasze życie na stałe wpisane są różnego rodzaju problemy, a my po prostu musimy nauczyć się funkcjonowania w codzienności i radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Każdy z nas musi sam sobie wypracować sposób, w jaki będzie zmniejszał poziom stresu w swojej codzienności, nikt nie znajdzie za nas złotego środka.

Image Map

Przeczytaj także

10 komentarzy

 1. Ja to niestety czasem z jakiegoś powodu tak się denerwuję, że bardzo boli mnie brzuch... nie potrafię nad tym zapanować...
  uściski cieplutkie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak czasami mam, pomaga mi wtedy mięta z melisą.

   Usuń
 2. Masz rację nie da się uniknąć problemów, ale można starać się z nimi radzić. Dziękuję za przypomnienie sposobów jak poradzić sobie ze stresem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami w tym codziennym biegu zapominamy o najprostszych rozwiązaniach.

   Usuń
 3. Stres to znak naszych czasów

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety ludzie dzisiaj są strasznie zabiegani i zapominają o małych rzeczach. Chcą wciąż więcej i więcej, a nie dostrzegają tego, co im ucieka między palcami. To wszystko sprawia, że stres jest znakiem naszych czasów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ludzie bardzo często zapominają o drobnych rzeczach, które mają miejsce w codzienności. Rzadko również człowiek potrafi doceniać to, co ma.

   Usuń
 5. ach ten stres, fajne porady pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak tak sobie myślę o konkretnych stresujących sytuacjach i tych sposobach, które wymieniłaś, to stwierdzam, że są skuteczne ;]
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zaledwie mała część sposobów w jaki można radzić sobie ze stresem.

   Usuń


Facebook

zBLOGowani

zBLOGowani.pl

statystyki